V Brně jsme měli možnost renovovat altán z roku 1938. Došková (slaměná) krytina již potřetí docházela své životnosti a tak bylo nutno situaci řešit. Opravě se nevyhnula ani nosná konstrukce, která byla na některých místech výrazně poškozená působením zatékající vody. Při práci jsme se, co nejvíce snažili dodržet původní charakter stavby, proto jsme poškozené části konstrukce nahradili novými kmeny stejně tak, jako to původně učinili naši předchůdci. Na střechu jsem položili rákos jednak díky jeho vyšší trvanlivosti (oproti slámě), druhým důvodem byl opět vizuální efekt a zachování charakteru stavby.

Do zoo ve Dvoře Králové nad Labem si nás pozvali na opravu rákosové střechy na dětském hřišti. Opět se projevilo rákosové pravidlo: "čím menší, tím horší". Práci nám navíc komplikovala výška stavby a zádržné sítě. Pokládka byla provedena v africkém stylu, jinými slovy "na divoko".

Na jaře jsme zavítali do Jihočeského města Netolice, kde jsme opravovali poškozenou rákosovou krytinu na věži místního archeoparku. Stanoviště je umístěno na okraji srázu nad městem, což sice skýtalo krásný výhled do krajiny, ale zároveň značně znesnadňovalo přístup k poškozeným místům střechy. Ještě, že jsme tak šikovní a máme nejlepší lešení na světě! :)

Nedaleko Kolína jsme během roku 2018 realizovali pokládku rákosu na objektu "chlastací chýše". Práce jsme ukončili pokládkou rákosu na dva slunečníky, z nichž jeden je dílem našich tesařů.

Zastřešení studny jsme provedli kombinací akátového (spodní část) a smrkového (střešní část) dřeva. Následovala pokládka rákosu. Detaily konstrukce doplníme v blízké době.

Na jaře jsme se pustili do dokončení krytého stání na Chvojnici a začali konstrukci pokrývat rákosem.

Úvalno je progresivní obec na severní Moravě. Od roku 2017 je zde v provozu letní koupaliště, které se může pochlubit krásným prostředím a čištěním vody kořenovou čističkou. Za slunečných dní zde můžete najít stín pod našimi slunečníky nebo si dát něco k pití v námi pokrytém "skalním" baru.

Rok 2017 jsme zahájili pokládkou rákosu na objektu archy.

Pokrytí konstrukce rumpálu s vrcholem ukončeným pomocí rákosové růže. Okapní hrana nekopíruje čtvercový půdorys vaznic. Místo toho byla provedena tak aby kopírovala kamennou zeď studny. Detaily konstrukce si můžete prohlédnout na kartě tesařství.

Realizace zahrnovala dodatečné vyztužení konstrukce altánu, zalaťování, pokladku rákosu, výrobu a instalaci modřínových prvků na hřebeni. Podhled v altánu je proveden pohledovou variantou pokládky. Jinými slovy zde nenajdete žádné spojovací nebo vázací prvky a rákos je zde čistý bez semene.

Rákosová střecha s organickým tvarem krovu. Dva půlkulaté vikýře a úžlabí z jižní strany byly opravdovým oříškem a zábavou zároveň. Na obou štítech se nacházejí trojúhelníková okna nad nimiž se tyčí rákosové růže jako součást hřebene. Hřeben je proveden z řezaného šindele. Již chybí jen hřebenové zvíře, které by střechu strážilo...